Pomnik Korfantego w Warszawie odsłonięty

27.10.2019

Odsłonięto pomnik przywódcy III Powstania Śląskiego

25 października odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie. Na uroczystość przybyła niemal dwustuosobowa delegacja z regionu Śląska.

Odsłonięcie pomnika dokonał prezydent RP Andrzej Duda wraz z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim i Feliksem Korfantym.

Wojciech Korfanty urodził się  20 kwietnia 1873 w osadzie Sadzawki (dziś Siemianowice Śląskie) – związany z chrześcijańską demokracją, polski przywódca narodowy Górnego Śląska, jeden z ojców niepodległej Polski.

„To moment, w którym w stolicy wolnego, suwerennego, niepodległego polskiego państwa, w stolicy Rzeczypospolitej, w Warszawie, odsłaniamy pomnik jednego z ojców naszej niepodległości odzyskanej w 1918 roku, ale tak naprawdę ukształtowanej tym ostatnim czynem zbrojnym, jakim było III Powstanie Śląskie” – mogliśmy usłyszeć w trakcie przemówienia prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W trakcie obchodów wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Fot. Tomasz Żak / UMWS
Materiały prasowe powstania.slaskie.pl
Fot. Tomasz Żak / UMWS
Materiały prasowe powstania.slaskie.pl
Fot. Tomasz Żak / UMWS
Materiały prasowe powstania.slaskie.pl
x

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z celamia określonymi w Polityce prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki interentowej.